Rodzic - wzór do naśladowania

Rodzic - wzór do naśladowania

Za każdym razem, gdy wchodzisz w kimś w reakcję lub podejmujesz jakieś działanie, twoje dziecko obserwuje jak się zachowujesz. W ten sposób niemowleta zdobywają umiejętności językowe, a przedszkolaki zaczynaja rozumieć działanie związków interpersonalnych. Dostarczenie pozywtynego przykładu i wskazanie dziecku właściwiej drogi może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. 

Rodzice "idealni”?

Nie ma ludzi doskonałych. Wszyscy popełniamy błędy, czasem ponoszą nas emocje i podejmujemy złe decyzje. Gdy tego typu sytuacji przydarzy nam się na oczach dziecka, zdarza się, że męczą nas wyrzuty sumienia. Wolelibyśmy, żeby dziecko tego nie widziało i nie słyszało. Bardzo ważne są Twoje działania po popełnieniu błędu. Poprzez tego typu sytuacje możesz pokazać swojemu dziecku emocje, takie jak pokora czy przebaczenie. 

Twoje działania po takim błędnym kroku są bardzo ważne. Chwile takie jak te, pozwalają na pokazanie takich emocji, jak przebaczenie, pokorę czy empatię. Więc następnym razem, gdy nie jesteś obrazem doskonałości rodzicielskiej, poświęć chwilę, aby cofnąć się i porozmawiać z dzieckiem o tym, co się właśnie wydarzyło. Jeśli powiesz coś niemiłego małżonkowi, upewnij się, że Twoje dzieci również usłyszą przepraszam oraz to że rozmawiasz z drugą osobą o tym co się właśnie wydarzyło. Niezależnie od tego, czy uczysz niemowlaka, jak rozmawiać, czy próbujesz porozmawiać z nastolatkiem, ważne jest danie pozytywnego przykładu dziecku.

Jak doskonalić siebie jako rodzica, i być lepszym wzorem do naśladowania? Poniższe punkty mają za zadanie skłonić Cię do refleksji na temat rodzicielstwa a także tego jak poprzez modelowanie pewnych zachowań można dawać dobry przykład dziecku.

Szacunek i umiejętności komunikacji

Twoje dziecko uczy się doceniać inne osoby i rzeczy poprzez obserwacje tego jak ty to robisz. Zastanów się jak zwracasz się do innych członków rodziny i swoich przyjaciół. Staraj się mądrze rozważać słowa i bądź ostrożny. Zwracaj uwagę na to, co robisz i co mówisz, podczas gdy obserwuje Cię Twoje dziecko. Szanuj siebie i innych, a Twoje dziecko będzie brało z Ciebie przykład i doceni Twoje wskazówki. Jeśli chcesz, żeby dziecko rozmawiało z Tobą częśniej i nie podnosiło głosu, gdy jest pod wpływem złych emocji, zastanów się, czy nie zachowujesz się dokładnie tak samo. Jeśli używasz negatywnego, lekceważącego języka w kontaktach z innymi lub zamiast porozmawiać z przyjaciółką, patrzysz się w telefon, to Twoje dziecko postąpi tak samo. Pamiętaj również, by utrzymywać pozytywny punkt widzenia. Poplamiona bluzka czy przypalone kotlety to nie koniec świata, więc pomyśl czy warto jest się wściekać. Pokazuj dziecku, że każdy ma prawo popełnić błąd i nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Ważne jest, żeby umieć się śmiać ze swoich niepowodzeń i traktować porażki jako cenne lekcje. Szukanie nowych rowiązań, nawet w przypadku błahych sytuacji, mogą stać się najlepszym sposobem na pokazanie dziecku, jak reagować na trudne sytuacje. 

Dbanie o zdrowie i radzenie sobie ze złością

Czy starasz się, aby dziecko jadło zdrowsze potrawy lub by przestało oglądać tak dużo telewizji? Nie można oczekiwać, że zrobi to samo. Pokaż mu jak! Usiądź i podziel się z nimi zdrowymi posiłkami i przekąskami, zmniejsz swój czas telewizora i planuj zajęcia na świeżym powietrzu tak byście wspólnie mogli wyjść wieczorem na spacer lub wybrać się na przejażdżkę rowerem.

Czy twoje dziecko szybko traci cierpliwość, wyrzuca złość lub krzyczy z frustracji? A jak to dzieje się u Ciebie? Twoje schematy radzenia sobie z trudnymi emocjami tj. stres, złość czy uczucie zranienia, i to jak ty radzisz sobie z nimi będą kierunkowskazem dla dziecka jak ono ma sobie z nimi radzić. Żyjemy w społeczeństwie, gdzie wszystko toczy się szybko, ludzie są wymagający, a całość wywołuje u nas stres. W takim wypadku gniew jest bardzo naturalną reakcją. Kiedy następnym razem będziesz stawiał czoła wyzwaniu, spróbuj zachować spokój, weź głęboki oddech i porozmawiaj o swojej trudności. W razie potrzeby porozmawiaj z dzieckiem o tym, co wywołało twój gniew i jak sobie z tym poradziłeś. Twoje dziecko nauczy się cofnąć krok i pomyśleć o własnych reakcjach następnym razem, gdy będzie złe.

Dbaj o swoje zdrowie psychiczne

Chciałbyś by Twoje dziecko umiało radzić sobie z emocjami, miało wysoką samoocenę, i umiało rozmawiać o problemach z bliskimi? Zastanów się teraz jak ty dbasz o powyższe obszary swojego życia. Twoje dbanie o samego siebie to też dbanie o twoje dziecko. Im bardziej szczęśliwy i spokojny rodzic, tym bardziej szczęśliwe i spokojne dziecko. Cała rodzina to jedna wielka komórka, a każdy z członków oddziałuje na siebie.  Na pewno nie jeden z Was słyszał o błędnym kole agresji „the bullying circle”, które przenika i przenosi się z jednej osoby na drugą. Tak również jest w systemie rodzinnym, jeśli ty masz zły dzień i nie umiesz radzić sobie ze swoimi emocjami to to oddziałuje na resztę członków rodziny. Gdy masz niską samoocenę, jesteś przemęczony pracą, obowiązkami w domu i poza nim, jest napięta atmosfera w pracy z którą sobie nie radzisz, łatwiej o zaognianie reakcji wobec bliskich. Dla dobra twojego i twoich bliskich dbaj o swoje poczucie własnej wartości, poczucie spełnienia, wypoczynek, sen, miej kontakt ze swoimi emocjami (dbaj o zdrowe wyrażanie ich). Dzięki temu reakcje wobec otoczenia jakie produkujesz będą bardziej adekwatne do sytuacji, unikniesz podnoszenia głosu czy wysokiego poziomu irytacji na dziecko gdy się nie słucha.

Miej na uwadze, że uczenie się za pomocą przykładu jest często łatwiejsze i skuteczniejsze niż zmuszanie dzieci do przestrzegania reguł, straszenie, groźby lub kuszenie ich nagrodami. Myślę o przykładzie matki, która krzyczy do swoich dzieci: „Przestań krzyczeć!” Naprawdę chce, żeby się zatrzymali, ale czy uczy ich, jak efektywnie komunikować się, czy też może sama modeluje to samo złe zachowanie? Nie chodzi o to, żeby być doskonałym rodzicem, a raczej o świadomość, że Twoje słowa i działania są obserwowane i wchłaniane przez dzieci. To dla nas dobra rzecz (dla rodziców), ponieważ oznacza to, że codziennie mamy okazję pomagać naszym dzieciom stać się wielkimi ludźmi.

Komentarze 0

Bądź pierwszym komentującym!

Napisz komentarz