Jak pomóc dziecku zwalczyć stres?

Jak pomóc dziecku zwalczyć stres?

Dziecku towarzyszą takie same uczucia i emocje jak osobie dorosłej, jednak nie zawsze jest ono w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie. Stres jest reakcją organizmu na lęk, napięcie, nieoczekiwane sytuacje i silne emocje. Naszym zadaniem jest wyczucie, że z naszych dzieckiem dzieje się coś złego oraz udzielenie mu pomocy. Dowiedz się, skąd bierze się stres, jak wpływa on na dziecko i jak skutecznie go zwalczać. 

Skąd bierze się stres u dziecka?

Nieuzasadnione bóle głowy i brzucha, dolegliwości żołądkowe czy problemy ze snem niekoniecznie muszą oznaczać chorobę. Mogą to być objawy stresu i wzmożonego napięcia, z którym dziecko nie potrafi poradzić sobie samodzielnie. Stres może się również przejawiać poprzez brak apetytu, zgrzytanie zębami lub płacz bez żadnej konkretnej przyczyny. Wszystko to może świadczyć o problemach emocjonalnych. Najczęstszymi powodami stresu są zmiany, które stanowią dla dziecka nowe doświadczenie. Może to być np. przeprowadzka do nowego domu, zmiana szkoły lub rozwód rodziców. Źródłem stresu dla dziecka może być także konflikt z rówieśnikami lub wygórowane oczekiwania i nadmierna presja ze strony rodziców. Nadmiar obowiązków, duże wymagania i częsta krytyka mogą budzić w dziecku m.in. lęk i rozdrażnienie. Silne i negatywne emocje, z którymi nie radzi sobie nasze dziecko, mogą prowadzić do permanentnego stresu, który w konsekwencji może skutkować nawet nerwicą.

Rodzaje stresu i ich wpływ na organizm

W niektórych sytuacjach napięcie może mieć również pozytywny wpływ. Przyczynia się ono bowiem do zwiększenia kreatywności oraz sprawia, że szybciej myślimy i łatwiej jest nam odnaleźć rozwiązanie problemu. Stres może działać na nas korzystnie, motywować nas do działania i zwiększać produktywność. Przypomnij sobie sytuację, w której poczucie niepokoju zadziałało na Ciebie pobudzająco i sprawiło, że serce biło Ci szybciej. Dodatkowo Twoje ciśnienie krwi wzrastało, zaczął boleć Cię brzuch i kręciło Ci się w głowie. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie ma jeszcze umiejętności prawidłowego rozpoznawania wszelkich emocji oraz reakcji swojego ciała. To Twoim zadaniem jest przekazanie mu tej wiedzy i zwrócenie uwagi na negatywne emocje oraz ich funkcje. Musisz zwrócić uwagę na sytuacje, które powodują u dziecka strach czy zdenerwowanie i nauczyć je radzić sobie z tego typu zdarzeniami. Kształtuj psychikę swojego malucha już od pierwszych lat życia i pokaż mu, w jaki sposób radzić sobie ze stresem.

Jak pomóc dziecku pokonać stres?

Aby pomóc dziecku pokonać stres, musisz przede wszystkim zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj o tym, by regularnie okazywać mu uczucia, przytulać i szczerze rozmawiać. Dziecko musi mieć do Ciebie zaufanie i poczucie, że zawsze może na Ciebie liczyć i zwrócić się do Ciebie z każdym problemem. Okazuj dziecku troskę i zainteresowanie, pytaj o jego samopoczucie i towarzyszące mu emocje. Dokładnie obserwuj jego reakcje i zachowanie w różnych sytuacjach. Dzięki temu będziesz w stanie szybko zauważyć u niego zmiany, gdy zmierzy się ono z trudną sytuacją. Jeśli podejrzewasz, że w dziecku kłębią się emocje i zmaga się z jakąś trudnością, podejmij odpowiednie kroki, by mu pomóc. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze rozmowa, jednak bądź ostrożny, by nie wywrzeć na dziecku zbyt dużej presji. Zbyt nachalne i szczegółowe pytania mogą przynieść odwrotny skutek i jeszcze bardziej zestresować malucha. Zadbaj o odpowiednią atmosferę i daj dziecku czas, by podzieliło się z Tobą swoimi przemyśleniami czy zmartwieniami. Jeśli kilkulatkowi często przytrafiają się sytuacje, z którymi nie może sobie poradzić i jest bardzo zamknięty w sobie, warto rozważyć wizytę u pedagoga lub psychologa dziecięcego.

Komentarze 0

Bądź pierwszym komentującym!

Napisz komentarz