Dlaczego warto się przytulać?

Dlaczego warto się przytulać?

Badania naukowe niejednokrotnie udowodniły pozytywny wpływ przytulania na zdrowie. Moc serdecznego uścisku, porównywana jest nawet do działania narkotyków i jedzenia czekolady. Jakie korzyści przynosi przytulanie i dlaczego naukowcy twierdzą, że warto robić to jak najczęściej?

Spokój i bezpieczeństwo

Przytulanie przyczynia się do uwalniania oksytocyny. Jest ona powszechnie znana, jako hormon dobrego samopoczucia. Tuląc się do kogoś, możemy się wyciszyć i uspokoić. W ramionach ukochanej osoby, czujemy się bezpiecznie i z łatwością pozbywamy się negatywnych emocji. Przytulanie zwiększa ogólne poczucie szczęścia i sprawia, że czujemy się otoczeni dobrobytem. Uwolnia także endorfiny, czyli hormony szczęścia, wytwarzane na przykład podczas wysiłku fizycznego.

Poczucie atrakcyjności i redukcja stresu

Podczas przytulania zbliżamy się do swojego partnera fizycznie. Wpływa ono również na poczucie atrakcyjności. Czujemy ciepło partnera, jego oddech i bicie serca. Może to wzbudzić podniecenie, a nawet skończyć się w łóżku. Kiedy uprawiamy seks, nasz organizm produkuje dopaminę, hormon seksualności i życiowej witalności. Seks ma zatem pozytywny wpływ na nasz nastrój i ogólne samopoczucie. Dostarcza nam także chęci i energii do działania. Kontakt fizyczny z bliskimi osobami ma liczne korzyści dla zdrowia. Przytulanie, dotykanie czy całowanie redukują stres i zmniejszają napięcie. Wywołują również reakcję chemiczną, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Przyczynia się to do zmniejszenia ryzyka chorób np. miażdżycy i nowotworów. 

Umocnienie więzi i zwiększenie zaangażowania

Jak twierdzi dr Fran Walfish, lekarz i autorka książek, przytulanie jest zdrowe z powodu czynnika emocjonalnego. Oksytocyna jest ściśle związana z porodem oraz karmieniem piersią. Dzięki niej matka angażuje się uczuciowo i bezwarunkowo kocha swoje dziecko. To samo dotyczy ludzi dorosłych - przytulanie zwiększa poczucie bliskości i pogłębia relacje. Według Davida Klow, terapeuty małżeńskiego i rodzinnego, nieerotyczny, fizyczny dotyk odgrywa ważną rolę w porozumiewaniu się. Komunikacja niewerbalna stanowi bardzo skuteczny sposób przekazywania uczuć. Często może zastąpić słowa, takie jak: “wiem, co czujesz”, "nie przejmuj się" czy “kocham cię”. Czuły dotyk może mieć dużo większą moc, niż najpiękniejsze słowa.

Komentarze 0

Bądź pierwszym komentującym!

Napisz komentarz