Prosta droga do samoakceptacji

Prosta droga do samoakceptacji

Samoakceptacja jest najważniejszym punktem prowadzącym do cieszenia się każdym dniem. Najczęściej z problemem samoakceptacji spotykają się osoby, które nie akceptują swojego wyglądu. Nie są one jednak jedynymi osobami z takimi problemami. Z problemem samoakceptacji coraz częściej mają doczynienia osoby starsze, które po wychowaniu dzieci czują się bezużyteczne.

Wykaż chęć samoakceptacji

Najlepszym sposobem będzie po prostu cieszenie się z faktu, że jesteśmy. Radość z porannej pobudki. Wyrażenie samej chęci przybliży nas do osiągnięcia samorealizacji, która nie będzie wymuszona przez środowisko. Zdanie sobie sprawy z dołujących myśli, poczucia winy, braku zaufania do siebie, wstydu oraz chęć pozbycia się ich będą idealnym pierwszym krokiem do samorealizacji.

Ciesz się ze swoich dobrych stron

Nie każdy musi być omnibusem, ale każdy może być miłą i ciepłą osobą. Jeżeli nie posiadasz talentu do malowania, na pewno masz inne uzdolnienia, które inni zauważają. Może nie jesteś mistrzem świata w pływaniu stylem motylkowym, ale twoja sałatka jest hitem na grillach. Wszystko, co musisz zrobić to skupić się na swoich dobrych stronach. Zignoruj te złe, do niczego nie doprowadzą, a mogą być tylko powodem do zamartwiania się. Zrób listę, spisz na niej wszystkie swoje mocne strony. Postaraj się rozwijać nowe umiejętności, które również będziesz mógł dopisać do listy.

Toksyczne środowisko

Ważnym elementem życia każdego człowieka są inni ludzie w jego otoczeniu. Pomyśl o osobach, w których towarzystwie przebywasz. Czy krytykują, czy sprawiają, że czujesz się źle. Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z takimi ludźmi jest szczera rozmowa, w której wytłumaczysz, jak czujesz się w ich towarzystwie. Ostatecznością w radzeniu sobie z takimi osobami może być zerwanie znajomości. Pamiętaj, że to twoje samopoczucie jest dla Ciebie najważniejsze.

Wsparcie 

Staraj się spędzać czas w towarzystwie osób, między którymi się dobrze czujesz. Czy to rodzina, przyjaciele, czy nawet dopiero co poznani znajomi. Życzliwie traktuj inne osoby, a one odwdzięczą się tym samym. Czas spędzony w gronie najbliższych będzie miło spędzony oraz zapewni bezpieczeństwo.

Wybacz sobie

Zapomnij o czasach sprzed samoakceptacji. Nie dadzą Ci niczego oprócz bólu i goryczy. Jedyną ich zaletą jest fakt, że możesz zobaczyć przebytą drogę. Samokrytyka jest ważna. Pozwala nam samodzielnie ocenić co robimy dobrze, a co źle. Nie należy z nią jednak za bardzo przesadzać, gdyż może ona zniszczyć naszą samoakceptację.

 

Komentarze 0

Bądź pierwszym komentującym!

Napisz komentarz