Czym są łzy i do czego służy płacz?

Czym są łzy i do czego służy płacz?

Łzy zabezpieczają nasze oczy przed wysuszeniem oraz zanieczyszczeniami. Składają się z roztworu soli oraz substancji o działaniu bakteriobójczym i stanowią ochronę dla naszego oka. Potrzeba płaczu wiążę się zazwyczaj z trudnościami w uporaniu się z trudną dla nas sytuacją, stresem czy napięciem. Dowiedz się, jakie funkcje pełni płacz, do czego jest nam potrzebny i dlaczego jest tak ważny dla funkcjonowania naszego organizmu.

Funkcje płaczu - regulacja emocji

W pierwszym etapie następuje stan wysokiego pobudzenia - aktywny jest wówczas układ współczulny. Zaraz po nim następuje stan zwiększonej aktywności układu przywspółczulnego oraz stan równowagi. Towarzyszy nam wtedy wrażenie rozluźnienia i spokoju - ta zmiana spowodowana jest szybkim spadkiem adrenaliny. Czasem zdarza się tak, że w sytuacji dużego napięcia i stresu udaje nam się zachować względny spokój i ukończyć wszystkie czynności. Dopiero po chwili, gdy silne emocje opadną, obserwuje reakcje naszego ciała. To właśnie w tym momencie pojawiają się łzy, drżenie mięśni czy trudności ze złapaniem oddechu. Pobudzeniu towarzyszy bowiem stan mobilizacji. Dopiero w momencie gdy mija, nasz organizm powraca do równowagi, w wyniku czego łzy zaczynają napływać nam do oczu. Płacz jest jednym ze sposobów na odreagowanie i wyzbycie się napięcia.

Płacz - reakcja otoczenie

To, w jaki sposób poradzimy sobie z emocjami, ma duży związek z otoczeniem, w którym przebywamy. Jeżeli w momencie słabości możemy liczyć na akceptację i wsparcie swoich bliskich, to znacznie łatwiej będzie nam się uporać z niepokojem oraz łzami. Zwiększy to również poczucie ulgi i pozwoli nam znacznie szybciej odzyskać stabilność emocjonalną. Jeśli jednak przyjdzie nam się zmierzyć z wrogim czy agresywnym środowiskiem, możemy mieć ogromne trudności z uregulowaniem napięcia emocjonalnego. Nasze łzy mogą przyczynić się wówczas do pogłębienia smutku, braku zrozumienia oraz bezradności. Płacz pełni bardzo ważną funkcję i nie ma w nim absolutnie nic złego - to swego rodzaju oczyszczenie, które może nam pomóc uporać się z emocjami. Jeśli jednak powoduje on długotrwałe obniżenie nastroju i pogarsza nasze samopoczucie, powinniśmy skonsultować się z psychologiem. Zaburzeniom psychicznym często towarzyszy nadmierna płaczliwość lub przeciwnie - niemożność płakania i tłumienie emocji w sobie.

Funkcja komunikacyjna płaczu

Z badań antropologicznych wynika, że płacz należał do ludzkich zachować na długo przed mową. Był to świetny sposób na zakomunikowanie swoich emocji i niezaspokojonych potrzeb. Stanowiło to również pewnego rodzaju wezwanie o pomoc i informowanie o zagrożeniu. Człowiek ma wrodzoną potrzebę zareagowania w momencie, gdy widzi drugą osobę, która płacze. W niektórych kulturach płacz nie jest mile widziany i świadczy o słabości. Jeśli jednak ktoś pozwala sobie na tego typu zachowanie w obecności drugiej osoby, świadczy to o silnym przywiązaniu do niej. Jest to również oznaka, że darzy ją dużym zaufaniem i czuje się w jej towarzystwie swobodnie.

Komentarze 0

Bądź pierwszym komentującym!

Napisz komentarz