Jak zbudować związek z osobą wysoko wrażliwą?

Jak zbudować związek z osobą wysoko wrażliwą?

Osoby wysoko wrażliwe często doświadczają napięcia, uczucia niepokoju i stresu. Mają trudności z pozbywaniem się negatywnym myśli, analizują wszelkie sytuacje i kumulują w sobie mnóstwo emocji. Zwracają uwagę i przejmują się rzeczami, których większość ludzi wcale nie zauważa. Obawiają się uczucia odrzucenia, często porównują się z innymi i czują się wyobcowane.

Traktuj partnera delikatnie i wspieraj go

Mów do niego łagodniej i wyrażaj emocje delikatniej, niż robisz to zazwyczaj w relacjach z innymi ludźmi. Ewentualne konflikty rozwiązuj spokojnie, nie podnoś głosu, a ewentualne uwagi zwracaj subtelnie. Wrażliwiec to dobry obserwator, który potrafi dostrzegać szczegóły. Nie potrzebuje zbyt wielu słów, gestów i ekspresji, by Cię zrozumieć. Osoba wrażliwa szybko odbierze Twoje emocje i wyczuje intencje. Nie przytłaczaj jej bodźcami i nie zalewaj zbędnymi informacjami. Zaoszczędzisz tym sposobem stres, którego osoba wrażliwa ma już i tak w nadmierze. Wykaż się delikatnością, czułością i akceptacją. Bądź cierpliwy, spokojny i zawsze uważnie go słuchaj. Okaż mu wsparcie, nawet jeśli nie jesteś w stanie do końca zrozumieć, co czuje.

Czas dla siebie - cisza i spokój

Osoby wysoko wrażliwe potrzebują czasem odpocząć od nadmiaru bodźców i emocji. Chcą spędzić czas w osobności i schować się w swojej kryjówce. Hałas na ulicy, ludzie w komunikacji miejskiej, a nawet deszczowy dzień, mogą zirytować wrażliwca. Po całym dniu, pełnym wrażeń i emocji, wrażliwiec potrzebuje chwili odpoczynku. Nie denerwuj się, jeśli będzie chciał pobyć sam i nie będzie za dużo mówił. Nie zdziw się również, jeśli zamiast iść z Tobą na imprezę, będzie wolał spędzić wieczór pod kocem, czytając ksiażkę. Wrażliwiec często bywa rozkojarzony i zamyślony. Może nawet sprawiać wrażenie nieobecnego. Nie ma w tym nic dziwnego. Czasem potrzebuje po prostu chwili ciszy. Nie oznacza to, że się obraził lub stało się coś złego. To jego naturalne zachowanie, więc nie ma powodów do obaw.

Bądź kreatywny i zaskakuj swojego wrażliwca

Jeśli zależy Ci na silnej relacji ze swoim wrażliwcem, musisz pamiętać, by go zaskakiwać. Uważaj, żeby nie działać schematami i nie popaść w rutynę. Badania wykazały, że osoby wrażliwe często nudzą się w swoich związkach. Szczegółowo i dogłębnie analizują wszelkie sytuacje oraz wypowiedzi. Często są w stanie przewidzieć Twoją reakcję i domyślają się, co chcesz powiedzieć lub zrobić. Zawsze wiedzą, jaki prezent urodzinowy kupić swojemu partnerowi i jak zrobić na nim wrażenie. Jeśli chcesz zaimponować swojemu wrażliwcomi, musisz naprawdę się postarać i nagłowić. Wykaż się sprytem i ostrożnością, jeśli chcesz zrobić mu niespodziankę. Zaplanuj coś, czego nigdy wcześniej nie robiliście. Zastanów się, co mogłoby sprawić mu radość i zaskocz go, zanim on zaskoczy znowu Ciebie.

Komentarze 0

Bądź pierwszym komentującym!

Napisz komentarz