Co to jest overthinking?

Co to jest overthinking?

Overthinking, czyli paraliż analityczny jest przypadłością dotykającą osób, które najprościej mówiąc za dużo myślą i analizują. Problem overthinkingu jest strasznie niewygodny dla osób na niego cierpiących, gdyż każda najmniejsza decyzja może stanowić problem. Czym jest overthinking? Jak radzić sobie z paraliżem analitycznym?

Codzienne życie z paraliżem analitycznym

Analizowanie każdej czynności ma pozytywne skutki, nie należy jednak z tym przesadzać. Codzienne czynności takie jak wybranie stroju, rodzaj zaparzanej herbaty czy wybór posiłku na obiad nie powinny zakrzątać głowy dłużej niż 10 minut. Osoby dotknięte przez overthinking z dnia na dzień czują się coraz bardziej zmęczone i zestresowane. Problem pojawia się w momencie podjęcia decyzji, kiedy to sprawdzane są wszystkie dostępne źródła informacji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji. Osoby cierpiące na overthinking chcą podjąć jak najlepszą decyzje. Niestety często uważają, że nie posiadają wystarczająco dużej wiedzy, by decyzja była słuszna.

Overthinking może być bariera w osiąganiu sukcesów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Jak sobie radzić z overthinkingiem?

  • Ustal limit czasu na podjęcie decyzji. Największym zagrożeniem dla osób dotkniętych paraliżem analitycznym jest pozwolenie myślom na swobodny bieg. Postawione przed wyborem zanalizują wszystkie wyjścia i nie pozwolą na szybkie podjęcie decyzji. Warto określić sobie ilość czasu jaką możemy poświęcić na podjęcie danej decyzji. Na wybranie sera w markecie wystarczą 3 minuty, ale już na podjęcie decyzji o kupnie samochodu potrzeba więcej czasu.

  • Pozwól sobie na odpoczynek od myśli. W tym wypadku praca lub aktywność fizyczna może być zbawienna. Poświęcenie swojej uwagi na konkretne zajęcie skupi myśli tylko na jednym. Uprawianie sportu lub jakiegokolwiek hobby pozwoli odciążyć głowę od codziennych problemów.

  • Myśl o teraźniejszości. Zapomnij o tym co było kiedyś, albo co dopiero nastąpi. Przesadne analizowanie wiadomości otrzymanych od drugiej połówki niczego nie da. Warto mysleć o przyszłości, ale bez strachu i w zdrowych ilościach. Zbyt długie analizowanie sytuacji, które za tydzień, miesiąc czy rok będą nieważne jest niepotrzebne. Nie należy też zbytnio uciekać w strone całkowitego niemyślenia o przyszłości. Wybór samochodu czy mieszkania to decyzja, która będzie rzutowała na nasze przyszłe życie.

Overthinking jako objawa lęku

Często paraliż analityczny możne być skutkiem obawy przed sytuacją, która może czekać nas w przyszłości. Osoby, których dotyka overthinking, zazwyczaj należą do grona pesymistów. Swoją przyszłość malują zazwyczaj w czarnych barwach, nie licząc na żadne pozytywne sytuacje. Środowisko otaczające takie osoby może mieć również zgubny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Muzyka, filmy czy książki mogą być źródłem negatywnego nastawienia, pogłębiającego zjawisko paraliżu analitycznego.