Co to jest Mindfulness - 5 zasad uważności

Co to jest Mindfulness - 5 zasad uważności

Mindfulness jest tłumaczone jako "uważność" lub "uważna obecność". Trening uważności przeznaczony jest głównie dla osób, które mają trudności z radzeniem sobie z negatywnumi emocjami i stresem. Ćwiczenia umysły mogą być pomocne również w przypadku leczenia depresji czy uzależnień. 

Co to jest Mindfulness?

Według najbardziej znanej definicji, którą stworzył Jon Kabat-Zinn, mindfulness to "stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej". Mindfulness polega więc na celowym skierowaniu swojej uwagi na tym, czego doznaje się w danej chwili. Liczy się tu i teraz. Nie powinno się zatem wybiegać myślami w przyszłość, martwić na zapas i tworzyć czarnych scenariuszy. Nie warto również wracać do przeszłości i rozdrapywać ran. Najlepiej, gdy człowiek skupi się na czynności, którą wykonuje w danym momencie. Wycisza emocje, nie analizuje i nie myśli o znaczeniu danej sytuacji. Odsuwa na bok wszelkie myśli, by skupić się na doświadczeniu chwili obecnej. Dzięki temu mózg może przyjąć i postrzegać jasne informacje, które nie są nasączone emocjami i poglądami.

Cele treningu uważności

Niektórzy ludzie bezustannie przywołują wspomnienia, analizują wydarzenia z przeszłości, a także tworzą wizję przyszłości i ciągle się nią zamartwiają. Z tego powodu całkowicie zapominają o teraźniejszości. Prowadzi to do zaburzeń równowagi emocjonalnej oraz do rozwoju zaburzeń lękowych i depresyjnych. W takim przypadku warto zgłębić wiedzę na temat mindfulness i wprowadzić swój umysł w stan najwyższego skupienia. Trening uważności pozwala osiągnąć równowagę emocjonalną. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można nauczyć się, jak się wyciszyć i w pełni skoncentrować. Dodatkowo można zdobyć cenne umiejętności, takie jak radzenie sobie ze stresem i uspokajanie się w sytuacjach, wywołujących złość. Trening uważności pokazuje, jak zmniejszyć napięcie nerwowe, uczy czerpania energii z życia i doceniania prostych rzeczy. Stosując zasady uważności, można nauczyć się prowadzić spokojne i zrównoważone życie, w harmonii z innymi ludźmi. 

5 podstawowych zasad uważności

  1. Oddychaj świadomie - za każdym razem, gdy odczuwasz stres, lęk czy rozproszenie, skieruj swoją uwagę na oddech. Skup się na wdechu i wydechu i wykonuj je świadomie. 

  2. Skup się na jednej rzeczy - jeśli bierzesz gorącą kąpiel, to skoncentruj się tylko na tym wydarzeniu. Wsłuchaj się w szum ciepłej wody, podziwiaj pianę powstałą z żelu pod prysznic, delektuj się zapachem owoców i kwiatów. Nieważne, co robisz - rób to w pełni świadomie. Nawet najprostsza, rutynowa czynność, może stać się dzięki temu prawdziwym świętem. 

  3. Porzuć automatycznie myślenie - zrób coś inaczej, niż robisz to zazwyczaj. Wprowadź jakąś zmianę, urozmaić sobie wykonywanie danej czynności. Wybierz się do nowego lokalu na obiad, pojedź do pracy na rowerze, wypróbuj nowy smak herbaty. Tego typu zmiany nadadzą chwilom większą rangę i pozwolą zerwać z rutyną. 

  4. Dostrzegaj swoje emocje i myśli - obserwuj, co dzieje się w Twojej głowie. Zadawaj sobie pytania dotyczące chwili obecnej. Zastanów się, co czujesz i o czym myślisz. Tego typu pytania uczą uważności, samoświadomości i szczerej relacji z samym sobą. 

  5. Zmień tryb działania na tryb bycia - nie próbuj niczego wykonać i osiągnąć. Zacznij działać z poziomu głębkiego kontaktu z samym sobą. Pomyśl, że najważniejsza w danej czynności jest Twoja obecność w chwili obecnej. Dzięki temu Twoje cele zaczną realizować się same - to, co ma być zrobione, zrodzi się automatycznie z Twojej uważności.

Komentarze 0

Bądź pierwszym komentującym!

Napisz komentarz