Uzależnienie od social mediów - jak je rozpoznać

Uzależnienie od social mediów - jak je rozpoznać

Żyjemy w czasach, w których media społecznościowe wkradają się do prawie każdej dziedziny naszego życia. Związki, znajomi, wydarzenia, zdjęcia, radości i smutki - to wszystko za pośrednictwem Facebooka czy Instagrama. Gdy korzystamy z nich z głową, mogą być na pewno miłym dodatkiem do naszego życia. Co jednak w sytuacji, gdy zaczynają je zastępować? Niestety, coraz częściej obserwujemy osoby, które są uzależnione od social mediów. Poniżej wyjaśniamy, co to oznacza i jakie objawy powinniśmy uznać za niepokojące.

Grupa ryzyka

Na uzależnienie od mediów społecznościowych najbardziej powinny uważać osoby, które już wcześniej cierpiały na jakieś zaburzenia psychiczne. Depresja, zaniżona samoocena, kompleksy - to czynniki, które zwiększają podatność na to uzależnienie. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości poszukują w social mediach akceptacji, a za pośrednictwem lajków próbują wyleczyć swoje kompleksy. Niestety, życie wykreowane przez innych w Internecie, zamiast tego potrafi zdołować i zmniejszyć poczucie satysfakcji z własnej sytuacji. 

Ponadto, uzależnieni od mediów społecznościowych są często także użytkownicy, którzy cierpią również na inne uzależnienia - np. od alkoholu czy narkotyków. Dzieje się tak, ponieważ korzystanie z social mediów u tych osób powoduje wydzielanie dopaminy, czyli substancji uaktywniającej się przy innych uzależnieniach. Gdy więc widzimy, że ktoś polubił nasz post, odczuwamy przyjemność, ale “odstawienie” Facebooka w takim przypadku może przyczynić się do obniżenia jej stężenia w mózgu - przez co odczuwamy “głód” i dysforię, czyli stan depresyjny.

Objawy uzależnienia

Są pewne sygnały, których występowania nie powinniśmy bagatelizować. Mogą one świadczyć o początkach problemu albo już zaawansowanym uzależenieniu. 

Co do nich zaliczamy?

1. FOMO - z ang. Fear of Missing Out, czyli strach, że gdy wylogujemy się z Facebooka/Instagrama, to ominie nas coś bardzo ważnego

2. Nomofobię - lęk przej wyjściem z domu bez telefonu komórkowego, połączony z fantomowymi wibracjami smartfona

3. Socjomanię - uzależnienie od kontaktów społecznych,

4. Uzależnienie dobrego nastroju od społecznej akceptacji w mediach społecznościowych,

5. Ciągłe sprawdzanie i dotykanie telefonu,

6. Poczucie przygnębienia i lęku, gdy nie logujemy się na serwisach społecznościowych.

Jeżeli zauważacie któryś z powyższych objawów, to sygnał, że powinniście zrobić sobie detoks od social mediów. Możliwe, że okaże się to niewystarczające i będziecie musieli skorzystać z pomocy psychologa bądź psychiatry. Pamiętajcie jednak, że uzależnienia od mediów społecznościowych nie wolno lekceważyć, gdyż w skrajnych przypadkach może prowadzić do depresji czy nawet samobójstwa.

Powiązane artykuły

Komentarze 0

Bądź pierwszym komentującym!

Napisz komentarz