Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Uśmiech przez wiele osób jest uważany za wizytówkę. Ładne, proste zęby przykuwają wzrok. Niestety choroby przyzębia i samych zębów, wypadki czy czynniki genetyczne mogą sprawiać, że wygląd uzębienia nie jest zadowalający. Co zrobić, gdy powstaną w nim ubytki? Z pomocą przychodzi protetyka stomatologiczna. Czym dokładnie jest ta dziedzina stomatologii?

Czym jest protetyka?

To dział, zajmujący się odtwarzaniem pierwotnego uzębienia pacjentów. Może to polegać na odbudowie zniszczonych zębów lub zrekonstruowaniu tych, które pacjent z jakiegoś powodu utracił. Ze względu na wielkość ubytków, protetyka stomatologiczna wykorzystuje następujące materiały protetyczne:

  • Licówki – najmniej inwazyjne, nakładane na przednią powierzchnię zęba. Pozwalają zmienić odcień uzębienia lub skorygować kształt (np. gdy występuje przerwa między zębami).

  • Korony – stosowane, gdy ząb uległ złamaniu, mocnemu zniszczeniu przez próchnicę lub znacznemu odbarwieniu. Zastępują naturalną koronę zębową.

  • Sztuczne korzenie zębowe (implanty zębowe) – tytanowe, zrastające się z kością szczęki. Osadza się je chirurgicznie. Na nich umieszczona zostaje korona.

  • Mosty protetyczne – stałe uzupełnienie, pozwalające ukryć braki w uzębieniu. Dzięki mostowi można wypełnić aż do 3 ubytków zlokalizowanych obok siebie. Część koron mostu to filary, opierające się na istniejących zębach.

  • Ruchome protezy zębowe – wykonywane w sytuacji, gdy pacjent stracił sporą część uzębienia np. ze względu na podeszły wiek.
     

Jak wykonuje się uzupełnienia protetyczne?

Aby jak najlepiej odtworzyć stan uzębienia danej osoby, potrzebny jest odpowiedni sprzęt do protetyki. W skład wyposażenia pracowni protetycznej wchodzą m.in. specjalne palniki, obcinacze, dozowniki gipsu, frezarki czy lampy światłoutwardzalne. Znajdziemy tam również mikroskopy, myjki i zestaw niezbędnych naczyń.

Jeśli chodzi o materiały protetyczne, uzupełnienia są najczęściej ceramiczne lub kompozytowe. Stosuje się tutaj np. wytrzymały i biozgodny tlenek cyrkonu, termoplastyczne żywice i polimery, stopy metali (tytanu, chromu, srebra), ceramikę szklaną.

Warto pamiętać, że odbudowa zgryzu to nie tylko kwestia estetyki. Prawidłowe uzębienie pozwala dobrze przeżuwać pokarmy. Ponadto w przypadku braków w łukach zębowych mogą występować wady wymowy.

Protetyka stomatologiczna to rozbudowana dziedzina, łącząca elementy chirurgii szczękowej, ortodoncji i innych działów stomatologii. Pomaga w odzyskaniu zdrowego, naturalnego zgryzu i poprawia estetykę uśmiechu. Warto skorzystać z możliwości, jakie daje ta dziedzina.

Komentarze 0

Bądź pierwszym komentującym!

Napisz komentarz