Sowa Mądra Głowa

Jak leczyć uczulenie na hybrydę?

W ostatnich latach manicure i pedicure hybrydowy to niezwykle popularne rozwiązanie, na które decyduje się wiele kobiet doceniających wyjątkowy połysk, szeroką gamę kolorystyczną dostępnych lakierów oraz ich wysoką trwałość. Niestety nie każdy może wykorzystywać lakiery hybrydowe u siebie ze względu na pojawiające się uczulenie. Jakie są jego objawy? <a href="https://cuccio.pl/uczulenie-na-hybryde">Jak leczyć uczulenie na hybrydę</a>. Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Uczulenie na lakiery hybrydowe – jak się objawia? 

Uczulenie na lakiery hybrydowe to reakcja alergiczna na składnik lub kilka składników znajdujących się w danym produkcie, która może być natychmiastowa lub wystąpić nawet kilka godzin po aplikacji kosmetyku. W pierwszej kolejność uczulenie widoczne jest w okolicy paznokci, a następnie na płytce paznokcia. Do najczęstszych objawów uczulenia na lakiery hybrydowe można zaliczyć reakcje alergiczne, takie jak:
•    zaczerwienienie na skórkach wokół paznokci,
•    wystąpienie wysypki, pęcherzy lub opuchlizny na skórkach wokół paznokci,
•    ból, pieczenie i swędzenia paznokci i palców,
•    łuszczenie się naskórka wokół płytki paznokci,
•    zwiększona łamliwość i rozdwajanie się paznokci,
•    opuchlizna całych dłoni,
•    wstrząs anafilaktyczny,
•    onycholiza.
W niektórych przypadkach, uczulenie na składnik lub składniki lakierów hybrydowych może rozprzestrzenić się także na inne części ciała i powodować reakcję alergiczną w postaci opuchniętych ust, opuchniętej szyi oraz wystąpienia wysypki i zaczerwienienia. 

Przyczyny uczulenia na hybrydę – co do nich należy? 

Niektóre lakiery hybrydowe znajdujące się na rynku to produkty zawierają składniki będące potencjalnymi alergenami, takie jak formaldehyd, DBP czy toluen. Są to substancje silnie drażniące, które mogą naruszać barierę ochronną organizmu i znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia alergii. Ponadto do powstawania reakcji alergicznej na składniki znajdujące się w lakierach hybrydowych może przyczynia się także niewłaściwe przeprowadzenie piłowania płytki paznokci, wycinania skórek oraz nieumiejętne nakładanie lakieru  czy wykorzystywanie niewysterylizowanych narzędzi oraz przeterminowanych lub źle przechowywanych lakierów hybrydowych.

Uczulenie na lakiery hybrydowe – jak leczyć?

Wystąpienie reakcji alergicznej na lakier hybrydowy w postaci wysypki, swędzenia czy zaczerwienia to niezwykle niekomfortowa i nieprzyjemna sytuacja, która wymaga natychmiastowego usunięcia drażniącego produktu z paznokci. Dłoniom i paznokciom, na których widoczne jest uczulenie ulgę przyniesie posmarowanie ich kremem z paracetamolem lub zamoczenie ich w chłodnym naparze z rumianku. W przypadku uczulenia na drażniące składnik lakierów hybrydowych, bardzo pomocne są także leki antyhistaminowe wydawane bez recepty, które pozwolą na znaczne złagodzenie reakcji alergicznej. W przypadku, kiedy powyższe metody nie pozwolą na zmniejszenie uczulenia, konieczne jest skierowanie się do dermatologa. Wdroży on do leczenia leki na alergię dostępne na receptę, takie jak maści ze sterydami. 

Powiązane artykuły

Skąd bierze się woda w kranie?

Woda w kranie to nieodłączny element naszego codziennego życia. Otwieramy kurek, a stamtąd płynie przezroczysta, czysta ciecz, która zaspokaja nasze pragnienie, umożliwia przygotowanie posi...

4 czerwiec 2024 /
IF
Czytaj więcej

Jak działa system dystrybucji na rynku farmaceutycznym?

Dystrybucja produktów leczniczych jest złożonym mechanizmem, który umożliwia dostarczanie leków oraz innych produktów leczniczych do aptek i innych punktów sprzedaży. Działa on na...

22 luty 2024 /
LB
Czytaj więcej

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Uśmiech przez wiele osób jest uważany za wizytówkę. Ładne, proste zęby przykuwają wzrok. Niestety choroby przyzębia i samych zębów, wypadki czy czynniki genetyczne mogą sprawiać, że wygląd...

28 sierpień 2023 /
MX
Czytaj więcej